Emoční hubnutí – nejčastější otázky

Krásný den milí přátelé, stále mně chodí mnoho dotazů týkajících se naší metody Emoční hubnutí. Proto jsem si dovolil na několik nejčastějších otázek odpovědět.

Mohu zhubnout a trvale si váhu udržet?

Naši klienti dosahují úbytku v průměru 4 kg tuku za měsíc. Hlavní je, že když pracují jak s tělem (úprava stravy, pohyb a podpora vitality), tak s myslí, cítí se mnohem lépe, mají větší nadšení z tvarování svého těla a jak říkají : „zavádějí se nám nové věci mnohem lehčeji a je to více do pohody“. Výsledek je, že si tvar svého těla udržují i po skončení programu.

O kolik tuku zhubnou v průměru naši klienti za 1 měsíc?

Průměrný úbytek je cca 4 kg / měsíc. Podstatný je fakt, že váhu po absolvování programu Emoční hubnutí a dle výsledků našich průzkumů nenabírají znovu.

Proč využít metody emoční hubnutí?

Již několik let, co se zabývám s klienty tvarováním těla, stále poslouchám (hlavně od žen), jak jsou se svým tělem nespokojené, jak se nemají rády, jak se na sebe nerady dívají v zrcadle. Již během své léčby před mnoha lety jsem si na sobě vyzkoušel, že vitalita, celkové zdraví, tak ale i proces hubnutí nebo nabírání souvisí s myšlením (a pohledem na sebe sama), tak nalezení optimální formy stravování a pohybu. Emoční hubnutí je tady pro ty z Vás, kteří jste již v minulosti vyzkoušeli různé druhy diet, stravovacích plánů nebo režimů, ale váha se Vám vždy po čase vrátila do původního stavu nebo jste ještě více přibrali. Emoční hubnutí, je i pro ty z Vás, kteří jste sice nikdy u žádného terapeuta nebyli nebo nedrželi diety, ale prostě chápete nebo vnitřně cítíte, že tělo a mysl jsou spojené, takže i u procesu tvarování postavy je potřeba pracovat na obou těchto faktorech.

Jací jsou naši klienti ?

Naši klienti již byli i mladí lidé kolem 15 let. Nejstarší člověk, který s námi hubnul, byl pán ve věku 73 let. Nejčastější klienti jsou ženy mezi 30- 60 rokem věku.

Máte nějaké příběhy klientů?

Ano, máme. Mnoho. Jen není jednoduché přesvědčit klienta, aby na náš web dal své jméno, fotku a svůj osobní příběh.

Nějaké příběhy jsou zde.

Další zde.

Proč funguje emoční hubnutí?

I vědecká odborná veřejnost se shoduje, že mysl a tělo jsou propojené. Proto i tvarování postavy souvisí s kombinací stravy, pohybu a práce na své mysli (hlavně na svých emocionálních blokacích, které každý člověk má, aniž by o tom vědomě věděl).  Martin učí principy a individuálně nastavuje a hledá s klienty jejich trvalý stravovací a pohybový plán. Hanka pracuje na odblokování emocionálních blokacích, pohledu na sebe sama, radosti ze svého těla, způsobu myšlení o svém těle apod.

Co jsou to emocionální blokace?

Blokace v mysli můžeme popsat jako ztuhnutí, pozastavení a stav zúženého vědomí. Ten nastává, pokud procházíme opakovaným stresem nebo traumatizující zkušeností. Místo abychom vnímali každý faktor události, soustřeďujeme se jen na jejich omezený výběr. Blok v nás zůstává tak dlouho, dokud s ním něco neuděláme. Samozřejmě máme tendenci jej přehlížet nebo zlehčovat. Blokace mysli a emocí se časem přesune do těla a vyjádří se formou psychických nebo fyzických nemocí. Pokud jde o hubnutí, blokace bývají nejčastěji o strachu. Klienti mají tento strach hluboce uložený v podvědomí, takže o něm vůbec nemusí vědět.

Emoční hubnutí funguje, protože funguje zákon přitažlivosti i síla podvědomí

Slyšeli jste někdy o zákonu přitažlivosti? Na co myslím nebo mám hluboce uložené v podvědomí, to se také děje. Když celý den myslím na to, že se sám sobě nelíbím, že mám nadváhu nebo jsem tlustý (toto nám často přiznávají klienti), jak pak mohu mít jiný tvar těla, když celý den doslova „žiji stav své mysli“.

Co je obsahem programu emoční hubnutí?

V programu Emoční hubnutí se budete vídat jak s Martinem ( výživa, pohyb, podpora vitality a fungování těla), tak s Hankou (práce na podvědomí, pohledu na sebe sama a vše související s psychosomatikou)

Nikdy jsem se nesetkal se slovem psychosomatika. Nevím co to je?

Jak z přednášek, tak i z dotazů, které dostávám na web, je patrné, že lidé neznají slovo psychosomatika. Nebo se ho doslova bojí. (také jsem ho před 10 lety neznal, než mně význam tohoto slova a práce v této oblasti během mé léčby změnila život). Pojďme si probrat, co to znamená. Rozdělme si slovo „psychosomatika“ na dvě části: psyché=duše a soma=tělo. Pojem tedy vyjadřuje propojení emocí, myšlenek a fyzického stavu. Mnoho specializovaných klinik pracuje s klienty jak na jejich fyzickém těle, tak na jejich psychice. Celkové zdraví, ale i formování těla, souvisí s harmonií mezi psychikou a tělem. Dnešní svět je hlavně založen na racionalitě, vyzdvihování ega, ale zapomíná se na mentálně-emocionální rozvoj lidské osobnosti včetně práce na blokacích.

Proč bych měl pracovat při hubnutí jak na těle, tak i na svém myšlení a podvědomí?

Mnoho lidé se snaží zhubnout, ale bez trvalejšího výsledku. Proč?  Protože jejich podvědomí a pak z toho plynoucí návyky z hlediska stravy i pohybu ovlivňují celkový stav. Proto doporučujeme – a máme to vyzkoušené za roky praxe s klienty – pracovat na těchto dvou aspektech.

Emoční hubnutí je jen pro mladé. Ne pro mě, když mně je 50 let. Nebo ne?

Naopak, čím starší je člověk, tím má většinou mnohem více „nahromaděných a nevyřešených“ stavů podvědomí. I z toho plyne fakt, že naši nejčastější klienti jsou ve věku mezi 30 – 60 rokem. Jak jsem již zmiňoval dříve. Pracujeme i teenagery nebo s velmi mladými maminkami po porodu apod.

Proč Martin chodí s klienty do supermarketu?

Jsem zastáncem praktické ukázky. Na toto – jako na mnoho jiných věcí  v mé praxi – mě navedli klienti, kteří se neustále ptali, jak se vyznat v etiketách potravin, jak kupovat potraviny pro podporu hubnutí, aby byli vitální apod. Zjistil jsem – a klienti si to časem velmi oblíbili – že když je naučím základy porozumění potravinám, pak si dovedou trvale svou váhu udržet, protože budou vědět co nakoupit a nestanou se „otroky“ potravinářských firem, které o všem říkají, že je to fitness nebo zdravé apod. Těší mě, že potkávám i po několika letech mé bývalé klienty na farmářských trzích nebo v obchodem a oni si dovedou sami vše vybrat a rozumí principům. Skvělá výhoda dnešních moderních technologií ( mobil, internet, mail, skype, virtuální pracovna) je to, že mně posílají etikety potravin ve formě fotek a na dálku si vše dovedeme říci a vysvětlit. V ON-LINE programu jsme již měli i klienty z USA, Německa i Velké Británie.

Mohu absolvovat program i bez práce na psychice?

Ano, můžete. Každý má svou cestu a ne každý je připraven pracovat na všem. Klidně začneme pracovat na vytvoření stravovacího plánu, vhodného pohybu bez práci na myšlení. Postupně se mohou klienti – pokud chtějí- dozvědět více u kolegyně Hanky. Umožňuje totiž první konzultaci úplně ZDARMA, aby se lidé mohli seznámit s její prací a co to vše obnáší. Pak se mohou dále rozhodovat.

Jak probíhají schůzky s Hankou?

Nejdřív si popovídáte o důvodu, se kterým jste přišli. Poté Vám Hanka představí jak funguje mysl, podvědomí, co jsou to emocionální blokace z minulosti, add.  Také na jakých principech funguje její práce. Poté se můžete rozhodnout, zda chcete pokračovat.  Jako další část je testování a práce na nalézání emocionálních blokací Vašeho podvědomí. Vše je o rozhovoru a využití metod vytvořených Hankou za 20 let praxe v oboru. Nemusíte se bát, není to hypnóza. Je to rozhovor a práce při normálním vědomí. Schůzky jsou stejné, jako když se potkáváte se mnou. Jen se odlišují formou práce.

Zvládnu program, i když jsem maminka s dětmi?

Mezi našimi klientkami je mnoho maminek. Pracujeme na to, aby jsme klienty povzbuzovali a „dávkovali“ jim zavádění nových návyků postupně. Nepropagujeme diety ani jiné drastické radikální změny. Naopak, vše pomalu a postupně. Jde to podle Vámi daných cílů. Uvědomujeme si, jak to má maminka náročné, takže s tímto vědomím na všem pracujeme. Jde o to, dělat podstatné činnosti a efektivně. Pak to může fungovat u velmi vytíženého člověka jako je maminka opatrující děti (a mnohdy ještě i svého manžela).

Může mně pomoci program zhubnout i po porodu?

Práce na tvarování těla po porodu řešíme také.  Přečtete si příběh jedné naší klienty = Jany.

Je program náročný na kupování drahých potravin?

Jsem výživový specialista, který hlavně učí lidi jíst, kombinovat potraviny, tak aby seděli jejich individualitám a pomáhali jim v hubnutí nebo i s podporou vitality (samozřejmě řeším také jen podporu vitality bez potřeby hubnutí). V jídelníčkách využívám síly základních potravin, které všichni znají (maso, ryby, mléčné výrobky, zelenina, brambory, rýže, luštěniny, ovoce, ořechy, semínka, oleje a tuky). Pokud klient chce, děláme i cenové kalkulace a také skladby potravin dle oblíbenosti. Mou prací je také klienta informovat o velmi vhodných potravinách pro jeho individualitu, i přesto, že jsou pro něj nové. Učím hlavně kombinace a jak si různé potraviny kdykoliv nahradit, ale tak, aby stále docházelo k hubnutí nebo správné podpoře vitality. Za léta praxe vím, že je pro trvalé zhubnutí a udržení si postavy a vitality souvisí hlavně se znalostí skládání si stravy ze základních potravin. Žádný doplněk nebo sebedražší samotné potraviny nic nevyřeší. Je to o synergickém efektu celkové skladby stravy.

Musím kupovat nějaké doplňky stravy?

Jako výživový specialista neprodávám žádné doplňky stravy. Mou prací je skládat jídelníčky a komplexní plány z normálních potravin. Pokud už je nějaký doplněk potřeba, klientovi dávám pouze typ výrobku a on si ho může sám někde pořídit. Je to vždy na něm.

Může program absolvovat i dítě?

Ano, může. Máme i klienty, kterým bylo 10 a méně let. Pracovali s dohledem rodičů. Vím, že i u Hanky byli děti spolu s rodiči kolem 3 let věku.

Jsem v zahraničí. Mohu i přesto absolvovat emoční hubnutí?

Ano, máme i ON-LINE program pro lidi ze zahraničí. I kolegyně Hanka má speciální diagnostiku i práci na dálku.

Musí se v programu emoční hubnutí cvičit?

Jak jsem již psal, mám rád využívání podstatných a velmi efektivních činností. Nejsem trenér, ale doporučuji základní druhy pohybu – jako je chůze, běh a dřepy v kombinaci s posilováním s vlastní vahou. Má to obrovské výsledky. Když víte co, jak a kdy, pak i 20 min pohybu denně udělá divy. Stačí vědět jen ta fakta. Věřím, že když člověk chce, 15 nebo 20 min si najde denně vždy.

Proč se během programu učí principy, skladba stravy, jak se vyznat v potravinách, i jak potravinami ovlivňujeme redukci tukových zásob?

Mým posláním – věřím, že to tak mohu s naprostou pokorou říci – je lidem pomáhat, aby byli vitálnější a měli postavu, se kterou jsou spokojeni. Nepropaguji jednorázové diety a nějaké „hurá programy slibující zázračné a rychlé zhubnutí“. Naopak pracuji na tom, aby se člověk propracoval k postavě postupně, naučil se jíst, oblíbil si a zavedl nové návyky postupně do života. Pak si může svou postavu i vitalitu udržet celý život.  Taková práce mě baví, když jsou klienti spokojeni s výsledky a i za několik let Vám píší, že si postavu i návyky ve svém životě drží a mají z toho radost.

Může mně program pomoci zhubnout, i když mám časově i psychicky náročnou práci?

Ano, může. Mezi našimi klienty jsou mnohdy manageři, ředitelé, podnikatelé a také i maminky od několika dětí. Všichni tito lidé mají málo času a také určitý druh stresu. I přesto pokud mají silnou motivaci, trpělivost a jsou ochotni pracovat na stravě, pohybu, tak i v oblasti psychosomatiky, pak dosahují výsledků. Vše děláme na míru. Součástí programů jsou i návštěvy u klientů doma nebo v jejich kancelářích. Také řeším stravu v okolních restauracích, možnosti vaření nebo jiné alternace. Cílem je najít kompromisy a řešení, tak aby to mohlo fungovat.

Proč jsou součástí programu pravidelné mailové a telefonické konzultace?

Když jsem před mnoha a mnoha lety procházel náročnou léčbou a navštěvoval jsem různé kliniky, specialisty, terapeuty, nevyhovoval mně ten přístup, kdy jsem chodil na konzultace ( jednou za měsíc, za 2 měsíce, apod.), ale nemohl jsem se průběžně ptát, posílat dotazy, apod. Když mně bylo špatně, neměl jsem možnost okamžité telefonické nebo mailové rady. Když jsem začínal svou praxi, udělal jsem to přesně naopak. Takže mně klienti mohou každý den psát, volat, pravidelně komunikujeme, povzbuzuji je, motivuji a kolikrát jim i připomínám důvody, proč do programů šli.

Bude mě Martin nebo Hanka kárat, když něco neudělám?

Jsme zastánci pozitivní motivace. Klienta chválím za každý nový návyk i změnu, kterou ve svém životě zavede. Negací je v životě dost. S Hankou máme tento přístup společný. Často si klienti stěžují na jiné terapeuty nebo výživové poradce, kteří je doslova „terorizovali“, když něco neplnili. Takový přístup se mně vůbec nelíbí. Samozřejmě si to každý může dělat jak chce.  S Hankou žijeme pozitivní život a toto se snažíme lidem předávat.

Proč bych měl pochopit jak si skládat správně jídlo, když chci jen zhubnout?

Dnešní svět nabízí obrovské množství „rychlých návodů“ na zhubnutí. Ale většina z nich nefunguje a lidé pak brzo přecházejí do stálých kolejí a mají velmi často JO-JO efekt. Mojí prací je pomáhat lidem propracovat se k postavě, se kterou jsou trvale spokojeni. Aby se tak mohlo stát, je potřeba, aby pochopili, jak si skládat stravu, jaké výrobky si kupovat a vyznat se v etiketách potravin, co udělá, když s ním to či ono apod. Proto učíme principy a pomáháme klientům tyto věci pochopit a začlenit do jejich života. Pak to může mít trvalý efekt.

Jaký výživový styl Martin preferuje?

Jak se stravuji já? Nedovedu to pojmenovat 🙂 Konzumuji ryby (ale ty s minimem těžkých kovů a reziduí antibiotik) , maso (nejlépe domácí) jen velmi málo, mléčné výrobky s nízkou četností a hlavně kozí a ovčí, fermentovanou zeleninu, obiloviny jako je quiona, jáhly, amarant, dále ovoce, ořechy, luštěniny a semínka (i fermentované a klíčené) a oleje z nich. Občas si dám i lepek formou kváskového celozrnného žitného chleba. Dodržuji principy správného fungování trávicího traktu a zakládám si na tom, že poslouchám, o co si tělo říká. Ve své stravě propojuji principy tradiční čínské medicíny, ajurvédy, staročeského vědění, ruské nauky a také nejmodernějších vědeckých přístupů.

V jakém výživovém stylu vytváří Martin pro klienty jídelníčky a komplexní programy?

Za 14 let, kdy na sobě testuji různé druhy stravování, jsem neobjevil, že by existoval jeden dokonalý výživový systém pro všechny. Někomu může sedět „všežravství s určitými pravidly“, jinému může sedět „vegetariánství s doplněním určitých živin“, pro dalšího je možné využít „raw stravy na omezenou dobu“ apod. Ve stravě propojuji západní i východní přístupy ke stravování. Za mnoho let se mně to velmi osvědčilo a má to výsledky.

Pro každého klienta podle určitých parametrů hledám ten „jeho stravovací režim“.

Přátelé, věřím, že jsem vám na nějaké dotazy odpověděl a pomohl jsem Vám trochu více ukázat, že propojení těla a mysli je velmi významné i pro proces tvarování těla nebo podporu vitality.

Váš Martin

6.6.2016

 

Odběr novinek6,546 total views, 2 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře