Emoční hubnutí – skutečné příběhy

Emoční hubnutí je metoda, která pracuje s lidským vědomím i podvědomými koncepty. V podvědomí jsou uloženy i takové mentálně-emocionální vzorce, jež nás mohou velmi překvapit.

Emocni hubnuti_skaba_pribehy

Příčinou nadváhy bývají většinou obavy, stres a strach. Jedním z nejčastějších je strach, který „říká“: „Vážit XY kilo pro mě není bezpečné.“ Cože?! napadá vás možná, proč by snížení  nadváhy mělo být nebezpečné?! Každý přece ví, že je pro zdraví velice prospěšné. – Ale při hluboké práci s klienty v rámci terapie se ukazuje, že tvrzení má naprosto reálný základ.

Jako například v následujícím příběhu:

Pětačtyřicetiletá obézní klientka Anna přišla s představou, že jejím cílem je zhubnout, protože se chce cítit a vypadat lépe. Myslela si, že se jí pak  podaří snadněji navázat partnerský vztah. Při sezeních ale překvapila sama sebe: zjistily jsme, že má ze zhubnutí a pěkných tvarů těla velký strach. Podvědomě tedy odmítala to, po čem ve vědomí toužila: obdiv a zájem mužů. A proč?

Jako malá byla velice hezká, s drobnou postavou a kudrnatými vlásky. To bohužel přitáhlo pozornost pedofila…a došlo k nejhoršímu. Teprve poté, co jsem zmíněnou událost a její důsledky v klientčině mysli, těle a emocích zpracovala, začala si klientka postupně připouštět, že ji vize zájmu mužů docela těší. Uvědomila si, že má najednou potřebu hezky se upravit, nalíčit se a pěkně se obléknout. Když o něco později šla po ulici, dokonce se v duchu obdivnými pohledy mužů bavila. Uvolnila se a stala se mnohem spokojenější se sebou samou, takovou, jaká právě byla. Hodně jsme pracovaly na tématice zdravé sebelásky a přirozené sebehodnoty. Žena získávala větší chuť do života. Teď už jí nic nebránilo začít hubnout, s reálnými výsledky. Spolu s výživovým poradcem si sestavila plán úpravy stravy a zařadila do života pohyb. Naučila se, jak je důležité a podporující pochválit se a povzbudit za každý, byť i zdánlivě drobný, úspěch při tvarování těla. A proto má dnes z celého procesu i nového přístupu k sobě radost a pokračujeme v něm. Uvědomuje si, že tyto změny dělá  pro sebe.

Přečtete si druhý příběh:

„Bojím se důvěrných vztahů. Bojím se přiblížit se k ostatním lidem.“ Tvrzení  vystihuje další silný důvod potíží s nadváhou. Zdaleka ne každý si jej u sebe uvědomuje. Co tato věta znamená, si pojďme ilustrovat na příběhu z praxe.

Osmatřicetiletá klientka Marie za mnou přišla, protože hodně přibrala. Nedařilo se jí zhubnout a trápila se. Svěřila se mi, že nejvíc je nešťastná ze záchvatů hladu a chutí, které ji „nutí“ vyjíst v noci celou ledničku. Pátrala jsem po příčině. Co se v ženině životě změnilo? Co se stalo předtím, než ji začaly pronásledovat nezvladatelné chutě? Vyšlo najevo, že má problémy  v partnerství. Všimla si, že se jí její přítel emocionálně vzdaluje. Jak to? Ten muž velmi stál o hluboký citový kontakt a sdílení života. Žena byla ale zvyklá nedávat svoje emoce a pocity příliš najevo…dokonce s nimi nebyla příliš v kontaktu. Při terapiích se ukázalo, že stejně se chová i její matka, která ji navíc už jako malou holčičku psychicky týrala. Klientka začala odkrývat svoje skutečné pocity… a přestávala se bát je projevovat. Začínala si uvědomovat svoji cenu. Uvažovala o svých potřebách. Tento její vnitřní obrat naštěstí ovlivnil i atmosféru v partnerství.  Krizi, do které se s přítelem dostali, se jim společným úsilím podařilo překonat. Žena ztratila puzení přejídat se. Zklidnila se natolik, že může nově uvolněnou sílu věnovat úpravě své stravy. Současně hledá optimální formu pohybu. A jejím hlavním požadavkem je, aby ji tyto změny posouvaly, současně bavily a zajímaly – a do budoucna vydržely a staly se součástí nového životního stylu.

Spoluautor článku je má kolegyně Hanka Ajastta. (více info na www.ajasta.cz)

banner-nemuzete-zhubnout

 

Vaše Hanka a Martin                                           Hanka Ajastta a Martin Skaba_skaba.cz

4,604 total views, 2 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře