Hubni hlavou

Než probereme detaily, jak je možné ovlivňovat hubnutí smými myšlenkami, musíme si říci, kde vlastně vznikají myšlenky.

„Přece v hlavě, ne?!“ říkáte si nejspíš. A jak je potom možné, že myšlení jsou schopni i lidé bez mozku?

Díky objevu magnetické rezonance zkoumali vědci v roce 1980 na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii původ nesnesitelných bolestí hlavy u vynikajícího studenta matematiky, který má IQ těsně pod hranicí geniality. Šokovalo je, když zjistili, že mladík má vrstvu mozkové kůry pouhé dva centimetry. Tomuto člověku – stejně jako do dnešního dne objeveným stovkám jiných – prostě mozek chybí.

Nositel Nobelovy ceny za neuropsychologii pro rok 2007, sir John Eccles z Velké Británie, objevil, že lidský mozek funguje jako rozhlasový přijímač. Myšlenky se v něm netvoří. Mozek se ladí na energetické vzorce, existující ve vnějším světě. Jen si to představte: jsme velké přijímače pohybující se v kaleidoskopickém moři frekvencí. Současně, v tomto, jediném okamžiku, máme na dosah doslova nekonečné množství možností. Ta, pro kterou se nakonec rozhodneme, je pouze jedním jediným kanálem – právě tak, jako když na ovladači televize zvolíme jednu stanici.

Mozek reaguje na druh a kvalitu myšlenek, vylaďuje se na ně a tím vytváří spojení těla a mysli. Co je to stres? Vlastně nic jiného, než reakce mozku na tzv. negativní, špatné myšlenky a emoce. Ve stejné situaci se budou lidé s rozdílným vnitřním přístupem cítit různě: například – dva lidé se stejnou nebo podobnou postavou si vyjdou v létě na pláž. Jeden z nich má ke svému tělu přijímající postoj. Má ho rád. Bere jej takové, jaké právě je. Jeho mozek proto rezonuje s okolními pozitivně naladěnými lidmi a on se cítí výborně.

Naproti tomu druhý člověk je k sobě velice kritický. Nachází na svém těle spoustu chyb. Sžíravou sebedestrukcí se jeho mozek – jako dobře fungující stroj – vylaďuje na stejně smýšlející. A jistě jich bude na pláži hodně. (Bohužel. Jsme totiž zvyklí vidět sklenici spíše z poloviny prázdnou než plnou.) Ten člověk se bude za své tělo stydět, v duchu si bude umiňovat, že musí zčít hubnout…a ani si nevšimne, jak krásně ten den svítí slunce.

Rezonance mysli s určitým typem myšlenek a emocí vede jednou ke zdraví a blahobytu – jindy k nemocem a omezením.

Mudrc moderní doby, americký psychiatr doktor David Hawkins, definuje myšlenky v našem vědomí stejně jako otec psychoanalýzy C. G. Jung: „univerzální podvědomí“. To obsahuje historicky společné myšlenky, vjemy a reakce našich předků. Ty jsou základem pro tzv. archetypy neboli podvědomé osobnostní stylizace, které odpovídají potřebám společnosti. Mysl je laděna do vlnového rozsahu univerzálního podvědomí stejně tak, jako ji determinuje její karmicky zděděná úroveň vědomí.

 

Co je to karma?

Pensylvánský neuropsycholog doktor Kurt Ebert popisuje karmu jako energii našich předků, kterou dědíme spolu s DNA. Geny jsou instrukce pro budování proteinů, které vytvářejí naše těla. Karma odpovídá za způsob, jímž se proteiny formují a udržují v těle a současně energeticky vyživuje a řídí naši mysl. Projevuje se v mysli jako události, které prožíváme v reálném životě.

Existuje tzv. Podvědomá loajalita k vlastní pokrevní rodině (nejvíce nás ovlivňují předchozí čtyři až pět generací po linii otce i matky). Tyto genetické informace se v každém jedinci vyskládají do unikátního koktejlu. Jsou ale velice silné rodové charakteristiky – a mohou se týkat mysli a emocí stejně jako těla – které se prosazují až neobyčejně silně. V oblasti hubnutí to představuje důvod, proč se dítě, narozené do obézního rodu, dříve či později začne zakulacovat. Pokud se rozhodne hubnout, může se ukázat potřeba vypořádat se i s pro vědomí nelogickými pocity zrady a opuštěnosti. Jakoby dezertoval z pomyslného, stejnou taktikou vedeného, boje.

Zmíněná fakta vedou k jasnému závěru: vědomí má jednoznačně přednost před hmotou. Změníme-li svou mysl a emoce, změníme i svoje tělo. Dobrá zpráva je, že teď už máme k dispozici vědecky podložená fakta a z nich vyplývající fungující praktické nástroje. Dnes již víme, „jak na věc“.

 

Ajastta, Mgr. Hana Hrušková, je terapeutkou kombinující postupy oficiální psychologie s tradičními naukami. Má téměř dvacetiletou praxi v oboru. K jejím klientům stabilně patří jak maminky na mateřské dovolené, tak i vytížení profesionálové – špičkoví manažeři, majitelé firem, právníci nebo někteří psychologové.

Více informací o spolupráci s Hankou najdete zde: Emoční hubnutí

 

Mějte báječné dny.

Váš Martin a Hanka

31.8.2015

3,826 total views, 2 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře