Hubnutí a psychika – co je to odblokování?

Co se vám vybaví, když čtete nebo slyšíte slovo „odblokování“? Vzpomenete si na mobilní telefon a na to, jak vás potrápilo, když vám ho ukradli a museli jste ho na asistenční službě narychlo zablokovat? Následovaly potíže a výdaje navíc. Hm…a představte si, že to samé se děje i ve vaší hlavě: jsme-li v určitých oblastech nedostupní, je to proto, že v cestě stojí mentální a emocionální blokace.

Blokace v mysli můžeme popsat jako ztuhnutí, pozastavení a stav zúženého vědomí. Ten nastává, pokud procházíme opakovaným stresem nebo traumatizující zkušeností. Místo abychom vnímali každý faktor události, soustřeďujeme se jen na jejich omezený výběr. V krajním případě, kdy jde o život (dopravní nehody, kolapsy atp.), dokonce pouze na přežití.

Blok v nás zůstává tak dlouho, dokud s ním něco neuděláme. Samozřejmě máme tendenci jej přehlížet nebo zlehčovat. To se ale podobá snaze uklidit v bytě tak, že budeme dlouhodobě zametat smetí pod koberec. Dříve nebo později to prostě bude vidět…a když ztratíme rovnováhu, protože zakopneme o vzniklou bouli, můžeme i upadnout.

Stejně tak jedno úsloví hovoří o chvíli, kdy „vypadl kostlivec ze skříně“ neboli nečekaně jsme přišli na něco nepříjemného, co nás zaskočilo. A museli jsme to okamžitě řešit. Takový kostlivec je už věc dosti nepřehlédnutelná a nepříjemná…a pravda je, že stejně tak i šok z jeho objevení. Pokud tedy nechcete čekat, až se vám stane něco podobného (tj. až se blokace mysli a emocí přesunou do těla a vyjádří se formou psychických nebo fyzických nemocí) vezměte život do vlastních rukou. Rozhodněte se, že začnete pozorovat, jak vlastně žijete. Jste často ve stresu? Bolí vás hlava? Už se vám nechce poslouchat u kávy nekonečné stížnosti známých?

Jsou témata, která můžete začít měnit už svou vědomou pozorností. Jsou ale i takové, na které opakovaně narážíte, opravdu se už nechcete chovat nebo myslet stejným způsobem, ale jako byste si nemohli pomoct. To je případ, kdy je vhodné najít si specialistu, terapeuta.

Pokud jde o hubnutí, blokace bývají nejčastěji o strachu. Jeden příklad z praxe: klientka v dětství zažila spolužákovu smrt. Zabil se dosti bizarně: nahoře na kopci, který sjížděl na kole, mu selhaly brzdy a on v příšerné rychlosti narazil hlavou do zdi domu. Dostal krvácení do mozku. Bohužel chlapce objevili až po několika hodinách… I když se ho lékaři pokoušeli zachránit ze všech sil, po opakovaných zákrocích zemřel. Klientka, už tak dost otřesená jeho smrtí, byla ve svých sedmi letech násilně vtažena do přípravy i průběhu jeho pohřbu. Ten organizovala její diktátorská matka. Když u mě klientka procházela odblokováním nejkritičtějších okamžiků traumatizující události, skoro se nemohla nadechnout: zažívala totiž obrovskou paniku a strach. Velice silně na ni působily u vypjaté emocionální scény ze spolužákova pohřbu. Vyhublá, hlasitě naříkající, neurotická chlapcova matka, která si jeho smrt kladla za vinu, se pokoušela vytrhnout svému muži a bratrovi a skočit do hrobu za synem… Aby klientka zvládla silné přetížení svého nervového systému, začala hledat chybějící oporu v jídle. Pokud bychom neuvolnili tento její obranný blokační mechanismus, zůstalo by jí stejné nastavení po zbytek života. Její upřímné úsilí zhubnout je od okamžiků odblokování přirozené a žije svou vlastní dynamikou. Důvod? Nemá už v mysli zásadní blok, který by říkal: „Tudy nemůžeš jít, je to nebezpečné, zhroutíš se!“

Klientka po spolupráci se mnou popisovala, že zažívá velkou úlevu. A uvolněnou sílu investuje do nového startu na cestě ke svému cíli. Je spokojenější a vyrovnanější.

Autor článku je má kolegyně Hanka Ajasta (www.ajasta.cz)

Mějte se báječně.

29.9.2015

Váš Martin a Hanka

9,234 total views, 4 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře