Hubnutí po porodu ve vztahu k psychosomatice

Přivést na svět dítě je zázrak. V životě ženy důležitý, zlomový okamžik.

Často od základů změní svoje nastavení a číslem jedna na žebříčku priorit se stává potomek. Miluje ho, opatruje a pečuje o něj. A co ona? Stará se sama o sebe stejně dobře? Zdaleka ne vždy… A pokud se snaží, často vznikají překážky: ráda by zhubla v těhotenství nabranou váhu, ale kdovíproč se to nedaří.

Kde je problém? 

Podívejme se na konkrétní případ jedné ženy, paní Jany.

Porodila před více než půl rokem. Je vděčná za své zdravé a krásné dítě. Teď se rozhodla, že už nastal čas věnovat se také sobě a přišla řešit nechtěná kila k Martinovi. Dohodli se na úpravě stravy a sestavil jí pohybový plán. A doporučil objednat se k Hance. Paní Jana se k sezení u Hanky rozhodla už předem. Byla zvědavá, jak příčiny svých potíží s Hankou najde a zpracuje.

Konzultace s Hankou

Hanka začala sezení s Janou svalovým testem. Zjistila, že příčiny Janiny nadváhy leží v úrovni vědomí strach. Jde o dvě události z raného dětství. V obou figuruje Janin otec. Muž, se kterým má nyní, v dospělosti, poněkud chladný vztah.

Jako dítě se bála více se k němu citově přiblížit. Vytestované události ukázaly, proč.

První situace se odehrála v Janiných třech letech. Hrála si v obýváku a tak jak to děti zcela přirozeně dokáží, nechala se hrou úplně pohltit. Chovala se živě a divoce. V největším zápalu hry bohužel přišla ledová sprcha: její otec na ni zpoza novin, které četl, rázně zakřičel, ať je okamžitě zticha nebo dostane na zadek! On celý týden tvrdě pracuje a teď má nárok mít klid!!

Malá Jana se křiku lekla. Úplně ztuhla, přestala si hrát a z pokoje odešla. Začala se cítit provinile: obtěžovala přece tátu v době, kdy potřeboval odpočívat. – Tuhle vzpomínku si díky šoku z leknutí zařadila do mysli s neúplným komentářem, z něhož vyplývá: je nebezpečné chovat se svobodně a divoce, protože nečekaně přijde trest. A aby trest tolik nebolel, a to ani emocionálně, uklidní se nervy nějakou sladkostí a tělo se před útokem (domněle) ochrání vrstvou tuku.

Druhá klíčová událost se odehrála ve čtyřech letech paní Jany, v kuchyni, opět v domě rodičů. Na talíři ležela před Janičkou brokolice. Zelenina, ze které se jí zvedal žaludek. Tatínek velice přísně trval na tom, že děti neodejdou od stolu, aniž by snědly jídlo, které dostaly. Jana to dobře věděla…a proto se cítila pod tlakem, neklidná, znepokojená. Její úzkost se stupňovala. Protože chtěla otci vyhovět, pokoušela se brokolici sníst. Jenže po několika soustech přetlak z nervozity a strachu udělal své a Jana se pozvracela. Otec jí vynadal a Jana šla spát s pláčem. Vznikla živná půda pro vzorec obav a očekávaných starostí, co by se mohlo stát, kdyby… Jana si uvědomila, že tyto svoje postoje důvěrně zná. Mnohokrát se jí v životě opakovaly a opakují, hlavně s autoritativně vystupujícími muži. Také si přiznala, že stres z takových kontaktů si zvykla buďto schválně přehlížet a neřešit anebo ho kompenzuje náplastí ve formě zbytečného jídla.

Co teď a co potom?

Hanka Janě odblokovala, uvolnila stresující prožitky z dětství. Janě se tak otevřely nové možnosti a přístup k osobní síle. Ze sezení si navíc odnesla praktický postup, jak se může napříště svým osobním démonům strachu postavit. Osvojuje si tak nové, kvalitní návyky a učí se pracovat se svou myslí a emocemi. Práce, která stojí za to, se projevuje v postupně rostoucím vnitřním klidu, přirozeném sebevědomí a odkládáním kil bolesti.

Mějte se báječně.

Vaše Hanka a Martin

8.3.2016

4,126 total views, 2 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře