Jak podpořit imunitu pomocí potravin s protizánětlivými účinky

Jako výživový poradce učím využívání potravin k podpoře úbytku tukových zásob, tak i k podpoře vitality. S vitalitou a silnou imunitou také velmi souvisí konzumace potravin s protizánětlivými účinky. Mezi tyto potraviny můžeme jistě zařadit i oregánový olej.

Tento rostlinný olej má silné antimikrobiální účinky a tím je velkým pomocníkem v boji s infekcemi. Oreganový olej má i antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti.

Staří Řekové a Římané uctívají oregano v hluboké vděčnosti. Slovo oregáno pochází z řeckého slova “oros” a “ganos”. Hora a radost jsou významy těchto slov. Můžeme to tedy vysvětlit jako radost z hor. Tyto národy uctívali oregano jako symbol štěstí.

Existuje více než 40 druhů oregana, ale nejvíce nutričně prospěšný je olej vyrobený z divokého oregana, který je původem ze středozemí. Vybírejte pouze olej z odrůdy Orifanum vulgare.

 

Pokud chci navýšit vitalitu, doporučuji kombinovat s dalšími potravinami

Pozor – pokud ve stravě nesnížíte četnost konzumace obilovin, mléčných výrobků, masa, uzenin a sladkostí a nenavýšíte vhodný pitný režim, nečekejte moc velké zázraky. Vše souvisí se vším.

Mám skvělé osobní zkušenosti s užíváním oregánového oleje spolu s extraktem z grepových jadérek, konzumací kokosového, konopného a avokádového oleje, zelených potravin (jako je chlorella, spirulina) a kvašených potravin (pickles a kysané zelí bez konzervantů a pasterizace) a pitného režimu (nejlépe filtrovaná voda) a pití kvalitních zelených čajů (zelený puerh apod.)

 

Jaké složky obsahuje oregánový olej

Oreganový olej má vysoký obsah fenolických látek, které mají širokou škálu antioxidačních účinků pro tělo. Obsahuje složky jako je tymol (má přírodní antiseptické účinky, zvyšuje imunitní system, působí jako štít proti toxinům a podporuje hojení). Mezi další složky patří Carvacrol (účinně působí proti různým bakteriálním infekcím jako např. Candida albicans, Staphylococcus, Escherichia coli, Campylobacter, Salmonella, Klebsiella, Aspergillus formy, Giardia, Pseudomonas a listerie), Terpeny (mají opět antibakteiální vlastnosti), rozmarýnová kyselina (přírodní antihistaminikum, silný antioxidant, snižuje hromadění vody v těle), Naringin, Beta-caryophyllin (látka inhibující záněty), vitamíny A, C a E, vápník, hořčík, zinek, železo, draslík, mangan, měď, bór, a niacin.

 

Použití oregánového oleje

 

–          Oregánový olej se dá využívat pro podporu hubení parazitů a infekcí. Nejlépe je smíchávat s extra panenským kokosovým nebo konopným, avokádovým případně sezamovým olejem. Nakapat pod jazyk a nechat několik minut působit. Poté si vypláchnout pusu.

–          Případně je vhodné i vnitřní užívání formou kapek (max. 2 x denně 2 kapky do cca 1dcl vody).

–          Pokud jste nachlazení, je optimální olej nakapat do hrnce s vroucí vodou a inhalovat.

–          Bez využití není ani lokální aplikace přímo na kůži.

 

Hledejte kvalitu: na trhu v ČR lze najít i 30%  esenciálním oleje.

 

Kdo by se měl využití oregánového oleje vyhnout?

 

Jak se dočtete, tento olej není vhodný pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti do 3 let. Lidé, kteří mají alergie na rostliny z čeledi Lamiaceae (máta, levandule, šalvěj, bazalka) by se měli tomuto oleji vyhnout, protože je riziko vzniku alergické reakce.

 

 

Milí přátelé, přeji vám, abyste si našli takové potraviny, které vám budou povzbuzovat smysly, pomohou vám k radosti ze života a v neposlední řadě, abyste to pocítili na přívalu energie a schopnosti odolávat běžným nachlazením.

Mějte se báječně.

Váš Martin

4,074 total views, 2 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře