Můj příběh, moje cesta za zdravím

K tomu, co dělám, mě přivedly velké zdravotní problémy.

Dnes pomáhá lidem hubnout, učí klienty jak pomocí stravy a bylinek podporovat vitalitu. On sám si však prošel dramatem. Martin Škába se zabýval sportem na vrcholové úrovni, ale jeho tělo to nevydrželo. Trápily ho velké zdravotní problémy, už si téměř zoufal, když mu do cesty vstoupili odborníci zabývající se východním léčitelstvím. Když se jeho tělo uzdravilo, vyvinul vlastní metodu: Komplexní stravovací, detoxikační, relaxační, cvičící a suplementační plán založený na propojení západní, čínské a indické medicíny.

„Na střední škole jsem hrál tenis a věnoval se atletice. Byl jsem poměrně zdatný, jediné, co mě zhruba od devíti let trápilo, byl atopický ekzém na rukou a běžné alergie. V patnácti jsem pak začal závodně tancovat. Když jsem ale nastoupil na stavební fakultu, nadchl jsem se pro kulturistiku a silový trojboj. Mým snem bylo mít velké svaly a získat obrovskou sílu,“ popisuje dnes úspěšný výživový kouč Martin Škába období, kdy během jediného roku přibral 20 kilogramů! Při výšce 192 cm tak vážil přes 120 kg. Hora svalů…

Ale pak přišly nemoci. Zpočátku jsem byl jen často nachlazený, pak se přidala silná vyrážka po celém těle, hluboké akné na zádech, můj atopický ekzém se extrémně zhoršil a rozšířil na celé obě ruce,“ vzpomíná Martin Škába. Z krevních rozborů ale lékaři nic nezjistili a alergologové rovněž na nic nepřišli. Několikrát za rok tak Martin Škába skončil na antibiotikách, cítil se a vypadal špatně.

Žil jsem jen svým uzdravením

„Moje maminka mi tehdy domluvila schůzku s jednou známou léčitelkou a ta mi vysvětlila, jak funguje lidské tělo, co se děje s imunitním systémem, že jeho základem musí být čistý a zdravý trávicí trakt a mnohé další,“ vybavuje se Martinu Škábovi první setkání s alternativní medicínou, východními metodami a lidovým léčitelstvím, které ho pak na mnoho let pohltilo.

Ke všemu ale jako technicky založený muž přistupoval velmi racionálně. Hltal informace, četl spoustu knih a hlavně navštěvoval odborníky – na čínskou medicínu, Ajurvédu, obcházel kliniky s různými metodami od akupunktury, přes moderní metody léčení pomocí frekvencí, zkoušel jednotlivé detoxikační diety, od těch dle krevních skupin až po urinoterapii.

„Každá metoda mě něco naučila, něčím mě obohatila a zase jsem poznal na vlastní kůži, jak tělo funguje. Jak je dokonalé. Jen se mu musí dát prostor, aby se samo vyléčilo. Naučil jsem se základy zdravé stravy, pohybu, detoxikační principy. Žil jsem tehdy jen svým uzdravením.“ A skutečně: během 3 let dostal své tělo z komplikovaných zdravotních problémů do uspokojivého stavu…

 

Své uzdravení i hubnutí máte v hlavě
Jenže tím to všechno neskončilo. Martin Škába se rozhodl, že už bude žít zdravě a nedovolí, aby se jeho tělo i psychika znovu vrátily do starých špatných kolejí. „Vzpomínám si na zajímavý okamžik. Jednoho dne jsem začal dělat poprvé indickou očistnou techniku trávicího traktu, kdy celý den nejíte, jen cvičíte, pijete speciální tekutiny a čistíte se. Do té doby jsem byl zvyklý jíst každé dvě hodiny obrovské hromady jídla. První tři hodiny jsem proto myslel, že to nezvládnu. Žaludek řval o sto šest, že je prázdný. Ale překonal jsem to. Večer mně bylo dobře, jako nikdy a přišel jsem na základní věc: že všechno je v hlavě a svým myšlením dovedu mnohé ovlivnit,“ vzpomíná.

Během let vlastního léčení v sobě ucítil obrovskou sílu, která ho hnala dopředu. „Když nějaká metoda přestávala fungovat, ptal jsem se na další lidi, hledal doporučení na odborníky, informace na internetu, četl knihy, pídil se po dalších metodách a starých praktikách, protože jsem věřil a již na sobě zažil, jak dokonalé fungují – že hledají příčinu zdravotních problémů a jakmile ji najdou, vše směřují k uzdravení.“

 

2,807 total views, 4 views today

Komentáře