Pohyb a zdravé hubnutí

Článek uveřejněný na portále www.okmagazine.cz dne 20.4.2013

 

Již víte, jaké máte dodržovat stravovací návyky, pokud chcete zdravě hubnout. Jako další krok je potřeba vyřešit vhodný pohyb. Musíme se zaměřit jak na pohyb, při kterém bude docházet ke spalování tukových zásob, tak na pohyb, při kterém budeme jednotlivé svaly posilovat.

 

Pohyb vhodný pro spalování tuku

 

Nejlepší je aktivita, při které dovedete udržet tepovou frekvenci na přibližně stejné hodnotě po celou dobu cvičení. K tomu je nejvhodnější chůze, cvičení na crossovém trenažéru, pomalý běh nebo rotoped. Zdravotně nejvýhodnější pohyb je chůze, při které nezatěžujete nárazy ani klouby ani páteř. V dnešní době existuje mnoho center, kde můžete využívat různých chodeckých fitness programů. Nejvíce rozšířený a předními odborníky uznávaný je H.E.A.T. program. Jedná se o skupinové cvičení, při němž chodíte po pásu, který poháníte vlastní silou. Můžete tam simulovat také chůzi do kopce. I přední odborníci, jako je kardiochirurg prof. Pirk nebo internista a specialista na pohybový aparát doc. Stejskal, tento typ pohybu doporučují.

 

Tuky a tepová frekvence

 

 

Tuk se v těle nejvíce spaluje v rozmezí určité tepové frekvence (zhruba od 55–65 % vaší maximální tepové frekvence, MTF = 220 – /váš věk/). Zjistíte, že je to velmi pomalé tempo. Pokud se budete většinu času pohybovat nad hranicí 65 % MTF, budete hlavně spalovat cukry, a ne tuky. A nebude se vám dařit redukce podkožního tuku. Kdo by chtěl hranice spalování tuku vědět přesněji, může se objednat na tzv. zátěžový test.

 

Posilování

 

Většina lidí v České republice má problémy se zády. A čím to je? Nemají dostatečně posílený hluboký stabilizační systém, mají tedy ochablé svaly břicha. Obzvláště šikmé břišní svaly. Proto bychom se během posilování měli zaměřit hlavně na tyto skupiny svalů. Dále pak je také vhodné posilovat svaly celého těla. Stačí posilování s vlastním tělem (kliky, polodřepy apod.), případně jsou velmi vhodné typy cvičení jako pilates, TRX nebo bosu.

 

Nejvhodnější formou cvičení na břicho je krouživý pohyb vleže. Toto cvičení má nejenom velký zdravotní přínos, ale také výrazně podporuje redukci podkožního tuku v oblasti břicha. To ocení mnozí z vás, kteří chtějí mít pevné a ploché bříško.

 

Nezapomínejme také na brániční dýchání. Dýchání do břicha je velmi důležité nejenom pro posilování břišního svalstva, ale také pro lepší okysličování krve, lepší regeneraci organismu a podporu vitality člověka.

 

Rozložení cvičení během týdne

 

Pokud budete mít pohybové aktivity během týdne vyvážené, jistě se vám bude dařit spalovat tukové zásoby a také mít tělo stále více a více pevné. Doporučoval bych min. 3x týdně aerobní aktivity a 2x týdně posilování.

 

Stretching

 

Stretching je soubor protahovacích cviků vhodných pro protažení zkrácených svalů, zvětšení pohyblivosti a ohebnosti těla. Nejlepší je provádět je před a po aktivitě. Díky tomu je možné předejít bolesti, únavě cvičených svalových skupin a také eliminovat možnost zranění při sportu.

 

Dámy a pánové, přeji vám, ať si najdete své oblíbené cvičení. Uvidíte, že při správně zvoleném pohybu a intenzitě bude mít zdravé hubnutí velké výsledky.

 

Autor: Martin Škába skaba.cz

1,920 total views, 2 views today

Martin Škába

Je výživový specialista, kouč a propagátor zdravého životního stylu. Na tuto cestu ho přivedly jeho vlastní zdravotní problémy - a i proto se snaží pohlížet na životní styl jako na komplexní záležitost, která se neobejde bez znalostí z řady oborů.

Komentáře